Haber

Xinjiang kültür ve iletişim heyeti İngiltere'de

13.09.2019

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından gönderilen Xinjiang kültür ve iletişim heyeti, 9-10 Eylül günlerinde İngiltere'yi ziyaret etti.

Heyet, ziyaret kapsamında İngiltere'deki Çinli göçmenlerin temsilcileri, İngiliz parlamentosunun ikinci kanadını oluşturan Lordlar Kamarası üyeleri, İngiliz Müslümanlar Birliği temsilcileri, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın Çin Bürosu yetkilileri ve Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetler Enstitüsü'nün uzmanları ile görüştü.

Görüşmede, Xinjiang'da terörle mücadele ve dini aşırıcılığı giderme çabaları, etnik ve dini politikalar ile mesleki beceri eğitim merkezleri gibi konular hakkında geniş fikir alışverişinde bulunuldu.

İngiliz Müslümanlar Birliği Başkanı Paul Armstrong, "Heyet Batı medyasından alınamayan birçok bilgiyi ilk elden temin etti. Xinjiang'ın gerçek durumunu anlamak açısından bu çok önemli." ifadelerini kullandı.

İngiltere'deki Çin Kökenliler Derneği temsilcileri, Xinjiang'ın yerel yasalar doğrultusunda mesleki beceri eğitim merkezlerini kurarak terörizm ve dini aşırıcılığın yayılmasına imkân veren koşulları ortadan kaldırdığını, Xinjiang halkının yaşam, sağlık ve kalkınma hakları ile bölgesel güvenlik ve istikrarı koruduğunu belirtti.

Temsilciler, Batı ülkelerinin Xinjiang'ın gerçek durumuyla ilgili daha fazla bilgi alması gerektiğinin altını çizdi.

Xinjiang kültür heyeti 2 Eylül'den itibaren Almanya, Fransa ve İngiltere'de 10 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.