Haber

Çin, Xinjiang'daki aşırıcılıkla mücadele hakkında bilgi verdi

17.09.2019

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği (CSHRS) dün, Cenevre'de Xinjiang'da aşırıcılığın giderilmesi konusunda alınan önlemler ve elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verdi.

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 42. Toplantısı kapsamında dün, Cenevre'de "Xinjiang'da Aşırıcılıkla Mücadele ve İnsan Haklarının Korunması" konulu bir konferans düzenledi.

Çin İnsan Hakları Çalışmaları Derneği Başkan Yardımcısı Wu Leifen konferansta, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin, terörizm, aşırı dincilik ve bölücülük güçlerinin tehdidinden ciddi şekilde etkilendiğini dile getirdi. Wu, özellikle dini aşırıcılığın yayılmasının Xinjiang halkının temel insan haklarına zarar verdiğini ve bölgede terör faaliyetlerine üreme alanı sağladığını söyledi.

Xinjiang'da son yıllarda alınan önlemlerin olumlu sonuçlar verdiğine işaret eden Wu, Xinjiang'daki asayişte temel bir değişim yaşandığını, bölgede terör olaylarının bir hayli azaldığını ve bölge halkının insan haklarının etkili şekilde koruma altına alındığını vurguladı.

Nankai Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkanı Chang Jian ise, Xinjiang'da alınan önlemlerin aşırıcılığın yayılmasını engellediğini ifade etti.

Chang'ın verdiği bilgilere göre, Aralık 2016 tarihinden bu yana Xinjiang'da terör olayı yaşanmadı ve geçen yıl bölgeyi ziyaret eden turistlerin sayısı 150 milyonla bir önceki yıla göre yüzde 40 arttı.

Chang, Çin'in terörle mücadele ve aşırıcılığın giderilmesi konusunda kaydettiği başarıların uluslararası topluma değerli bir deneyim sağladığını sözlerine ekledi.